Anketa

Jaký tablet si vyberete?

iPAD od Apple
Android od ACERu
Android od Samsungu
Android od ASUSu
Android od jiného výrobce
Windows 8 od Microsoftu
Tablet považuji za zbytečnostVýsledky
Další ankety

Účastníků: 6506
Komentářů: 1852

Doporučujeme

Zajišťujeme na míru kurzy a školení kybernetické bezpečnosti a informační bezpečnosti a to jak pro běžné uživatele, tak i pro IT odborníky a manažery.

Přesuňte starost o všechno IT na cloud pro podnikání od české společnosti Algotech s non-stop zákaznickou podporou.

O nás

Informace o Palmserver.CZ a kontakty na vydavatele jsou zde. Neposkytujeme rady ohledně software ani hardware! Není to v našich silách. Prosíme, abyste kontaktní informace nezneužívali pro výše uvedené účely.

HP iPAQ 316 Travel Companion - III. díl recenze

Sponzorované odkazy:


V předchozí části recenze jsme si podrobně prohlédli HP IPAQ 316, provedli jeho instalaci do interiéru automobilu a seznámili se s jeho hardwarovými parametry. Dnes se podíváme na to, co nabízí v oblasti softwarového vybavení. Rozhodně toho není málo. Jako navigace pro náročnější uživatele patrně bude představovat nový etalon "povinných" vlastností i pro konkurenci.

Softwarová výbava a vlastně celé pojetí se zásadním způsobem odlišuje od levných navigací typu PND, které v tom lepší případě nabízejí lépe nebo hůře propracovanou prohlížečku multimédií. HP iPAQ 316 nabízí něco zcela odlišného. S plnou odpovědností zde lze hovořit o "vlastním systému" společnosti HP, který se bude týkat všech modelů řady 300 a s vysokou mírou pravděpodobností i následných modelů.

Navigaci HP iPAQ 3xx lze využívat několika způsoby. Prvním je základní způsob, a tedy rozbalení navigace, instalace a běžné používání. Druhým je bližší spolupráce s PC, kdy lze pomocí USB kabelu nahrávat videa, fotografie a MP3 nebo používat přístroj jako čtečku paměťových karet. Třetím způsobem je využití všech možností, které přináší sofistikované prostředí a zejména speciální internetové rozhraní pro tyto přístroje. Celá tato záležitost je natolik rozsáhlá, že jsme se rozhodli jí věnovat samostatný díl a teprve v dalších dílech recenze popsat ostatní softwarovou výbavu, tj. navigační software a přidané aplikace.

V dnešní části se tedy zaměříme na popis internetového rozhraní a popis spolupráce s PC. Detaily a reálné screenshoty si budete moci prohlédnout v části recenze, kde budeme předvádět praktické zkušenosti.

Nejprve obecně
Zařízení nabízí 2 dosti důležité důvody pro práci s PC a internetovým rozhraním. Prvním je lepší využití hlasitého handsfree, které umožňuje modul Bluetooth 2.0 s EDR (Edhanced Data Rate), druhým je možnost pohodlného plánování tras na speciální internetové aplikaci a následný transport dat na iPAQ 316. Třetím důvodem by mohl být přenos multimediálních souborů do zařízení, ale tady lze celkem šikovně využít paměťových karet a komunikace s PC tedy není nezbytně nutná.

Inteligentní handsfree
Máte-li mobil nebo komunikátor s Bluetooth, tak tuhle funkci jistě rádi využijete. Přístroj se chová jako hlasité handsfree, a to jak pro běžné telefonování - příjem hovorů, volání "vyťukaných" čísel nebo volání do přístroje předem ručně zadaných kontaktů, tak velice příjemné volání na telefonní čísla přiřazená k některým bodům zájmů (POI). Během cesty se tak můžete informovat, jestli je v hotelu volný pokoj, rezervovat si stůl v restauraci, a tak podobně. Ovšem tou pravou lahůdkou je možnost synchronizace kontaktů s desktopovým MS Outlookem!

Díky speciální aplikaci HP IPAQ Outlook Synchronizer lze synchronizovat kontakty z Outlooku na PC a zařízení. V Navigaci tedy můžeme mít všechny oblíbené kontakty, a to včetně poměrně velké fotografie volané osoby. HP IPAQ Outlook Synchronizer je novinka. Nejedná se bohužel o známý ActiveSync, ale o vlastní aplikaci. Abychom se k tomuto programu dostali, je nutné se předem registrovat na speciálních stránkách HP (viz dále).

Plánování pro pokročilé
Nyní se dostáváme k dalšímu důvodu pro využití spojení navigace a PC. Společnost HP připravila možnost jak velice pohodlně plánovat výlety, dovolené nebo služební cesty na PC. K tomu zvolila nepřímou cestu, a sice plánování na speciálních internetových stránkách s využitím Google Maps. Uživatel si zadá trasu, vymyslí si zastávky, POI, průjezdní místa a tak podobně a následně tuto plánovanou trasu exportuje z internetové aplikace do PC.

Podobným způsobem jsou nabízeny informace o POI, o kamerách a rychlostních omezeních a tak podobně. Jedná se o propracovaný a poměrně složitý systém možností, které jsou uživateli PND iPAQů řady 300 k dispozici.

Následně jsou všechna tato data exportována z PC do navigačního přístroje, a to pomocí aplikace Content Manager. Tuto aplikaci si můžete stáhnout ze speciálních stránek HP...

Nové internetové rozhraní pro iPAQy
Společnost Hewlett Packard pro tento účel použila velice známou URL: www.ipaq.com. Tady se musíte zaregistrovat, pokud chcete mít přístup ke všem výše uvedeným funkcím a možnostem. Do registračního formuláře se zadává jen několik málo údajů a celá registrace trvá cca 2 minuty. Je ovšem nutno zadat unikátní číslo iPAQa (Serial Number), jinak se registrace nezdaří a uživatel neobdrží na zadaný e-mail aktivační klíč a přístup k uvedeným možnostem.

Na těchto stránkách je v sekci Download dostupná aplikace Content Manager, kterou si uživatel stáhne do PC. ZIP soubor má cca 7,56 MB. Po rozbalení následuje instalace s příjemným překvapením, umí český!

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Dostaneme se do graficky jednoduchého prostředí, které slouží ke komunikaci mezi navigačním přístrojem a internetovým rozhraním nebo PC. Zde si může uživatel instalovat nebo naopak mazat mapové podklady, POI, aktualizace nebo třeba nový přidaný software, pokud bude k dispozici.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Ovšem nejzajímavější je rozhraní pro plánování cest. Na uvedených stránkách HP se po registraci a přihlášení dostaneme k samotnému plánování, které je snadné i pro začátečníka...

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Naplánovanou cestu nakonec vyexportujeme do PC...

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

...a pomocí Content Manageru převedeme do přístroje...

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Další velmi lákavou funkcí, kterou jsme popsali výše je zmíněná synchronizace s MS Outlookem...

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Další službou, kterou nabízí internetové rozhraní HP je možnost stažení rychlostních informací v některých zemích EU a naštěstí i včetně České republiky...

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Závěr
Tento možná nudnější díl recenze byl nutný pro komplexní pochopení možností, které popíšeme v dalších částech recenze. Internetové prostředí, které společnost HP připravila pro iPAQy řady 300 je výborným příkladem, toho, jak lze zvýšit přidanou hodnotu produktu poskytováním dalších služeb. Vše co jsme zde v krátkosti předvedli, jsme osobně vyzkoušeli a byli jsme příjemně překvapení celkovým provedením, rozsahem možností i snadností obsluhy. Snad jediné, co nás trochu zamrzelo, byla absence české lokalizace uvedených internetových stránek. Na druhou stranu chápeme, že počet prodaných iPAQů 300 v ČR by asi těžko mohl dovolit takový luxus. V každém případě společnost HP udělala kus pořádné práce a předvedla hned u své první navigace, že to myslí vážně a že konkurence to nebude mít lehké.

V následující části recenze se podíváme na softwarové vybavení HP iPAQ 316, které se bude týkat kompletně všech přidaných programů mimo samotnou navigaci.

Za zapůjčení přístroje děkujeme společnosti Hewlett Packard. Doporučená cena HP iPAQ 316 Travel Companion je 9.800 Kč + DPH (11.662 Kč vč. DPH). Oficiální české stránky HP iPAQ 300 Travel Campanion jsou zde.

Tady se můžete podívat na další části recenze...
  • První - prohlídka komponentů balení
  • Druhý - prohlídka HP iPAQ 316, specifikace a montáž
  • Třetí - popis internetového rozhraní a práce s PC
  • Čtvrtý - přidané aplikace
  • Pátý - možnosti nastavení přístroje i navigace
  • Pátý - navigační systém a praktická ukázka

Sponzorované odkazy:
Publikováno: 05.02, 2008  Autor: Josef Tkáč   Téma: O satelitní navigaci GPS
 

Související odkazy

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

Související témata

Recenze GPS - software i hardware

"HP iPAQ 316 Travel Companion - III. díl recenze" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: HP iPAQ 316 Travel Companion - III. díl recenze (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 05.02. 2008 - 23:12:43
Nudnější část? Nebuďte tak sebekritický! ;-) Pěkné.


[ Odpovědět ]
Vzhled vytvořil Webdesign Dra-Go Copyright Œ 2007-2008. Čas potřebný ke zpracování stránky: 1.67 sekund