Palmserver.cz

Matematika může dělat Internet 5-10x rychlejší
Publikováno: Středa, 23.07. 2014 - 07:00:00
Téma: Krátké zprávy


Dánští a američtí vědci přicházejí se změnou funkce TCP/IP protokolu a místo paketů, chtějí posílat matematické rovnice. To by údajně mělo zrychlit internetové přenosy až 10x, a to včetně mobilních zařízení. První experimenty jsou úspěšné.

Nová technologie je velmi sofistikovaná a upřímně řečeno, ani autor těchto řádek ji příliš nechápe. Důležitější je samozřejmě výsledek, kterým by mělo být podstatné zrychlení Internetu a současně zvýšení bezpečnosti proti nežádoucímu odposlechu paketů. Vědci se dívají na digitální soubory přepravované pomocí internetové spojení zcela jinak, než bylo dosud běžné. Například zobrazení videa z YouTube je samozřejmě digitální sled jedniček a nul, ale právě celý tento sled lze vnímat jako konečné binární číslo, které může být výsledkem matematické rovnice. Místo transportu velmi dlouhé a na pakety rozložené řady jedniček a nul by se tak posílala pouze rovnice. To je jistě revoluční nápad, ale toto primitivní zjednodušení ani zdaleka neobsahuje všechny prvky a složitosti nového přístupu. Vědci z Aalborg University ve spolupráci s americkými univerzitami Massachusetts Institute of Technology (MIT) a California Institute of Technology (Caltech) vyzkoušeli experimentální přenos 4minutového videa na mobil při použití "matematického internetu" a povedlo se jim dosáhnout neuvěřitelného 5tinásobného zrychlení oproti nejrychlejším současným technologiím a výborné výsledky byly při streamování i v kvalitě a počtu chyb.

Zdroj zprávy je zde. Najdete tam podrobnosti, ale s praktickým využitím to jako obvykle asi bude trvat déle. Změna infrastruktury Internetu není proveditelná ze dne na den a může trvat roky, než se nová technologie prosadí a zavede.

Ukázka rychlosti sdílení obrázků pomocí technologie, kterou producentům hardware nabízí společnost Steinwurf, kterou vědci založili...

Články na podobné téma:Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=13665