Palmserver.cz

Duhovka pro fotoaparáty mobilů
Publikováno: Pátek, 20.06. 2014 - 06:00:00
Téma: Krátké zprávy


Výzkumníci z německé univerzity v Kaiserslauternu pracují na elektronické cloně pro fotoaparáty mobilů a tabletů, která by mohla výrazně zvýšit kvalitu fotografií. Inspirovali se lidským okem.

Zatímco princip mechanické clony je již dostatečně znám, elektronické varianty pro digitální fotoaparáty v podstatě neexistují, což negativně ovlivňuje kvalitu výstupu. Konstrukci "duhovky pro fotoaparáty" má na starosti tým Tobiase Deutschmanna z univerzity v Kaiserslauternu. Unikátní projekt je založen na využití inteligentního skla s dynamickou změnou průhlednosti. Sklo tedy dokáže reagovat na množství světla jako duhovka lidského oka. Technologie je energeticky velmi úsporná (spotřeba 30 uW), protože je třeba pouze na změnu stavu. Na neprůhlednost kruhové části "duhovky" není třeba vynakládat žádnou energii.

Řešení se skládá ze dvou skel, kde každé sklo má 4 stavy "otevření clony". Kombinací nastavení obou clon pak lze dosáhnout požadovaného výsledku. Výzkum je v pokročilém stádiu, ale ke komerčnímu nasazení ještě chybí doladit rychlosti nastavení clony.

Zdroj zprávy je zde.

Články na podobné téma:Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=13526