Palmserver.cz

Ruská duma přijala zákon regulující online služby
Publikováno: Středa, 02.07. 2014 - 17:00:00
Téma: Krátké zprávy


Pro některé zahraniční firmy to může znamenat velký problém, ale na druhou stranu lze celkem pochopit, proč tento zákon vznikl právě nyní i co má chránit a proti komu.

Asi z toho bude poprask, ale Rusko schválilo zákon, který zakazuje aby poskytovatelé online služeb měli uložena osobní data ruských občanů jinde než v Rusku. Pro firmy to znamená zřízení serverových úložišť přímo v zemi, pokud chtějí na území Ruska podnikat. Je zřejmé, že se to citelně dotkne služeb Google, facebooku, Twitteru a mnoha dalších sociálních sítí, vyhledávačů, komunikačních služeb typu VoIP, ale i provozovatelů free-mailových, hostingových a cloudových služeb i e-shopů a dalších. Zákon by měl nabýt účinnosti v září roku 2016, takže firmy budou mít dostatek času na přípravu.

Další část zákona ukládá firma otevřenost vůči ruským bezpečnostním složkám, tj. součinnost v boji proti kriminalitě a terorismu.

Nové předpisy jsou celkem pochopitelnou konsolidací stavu, kdy většina velkých on-line firem sídlí v USA a vzhledem ke známým kauzám je zřejmé, že americké bezpečnostní služby tak mají pohodlný přístup k osobním datům mnoha ruských občanů, používajících globální on-line služby. Tento stav pochopitelně není rovnovážný, protože Rusko se k datům amerických občanů v takové míře jen sotva dostane. Připomeňme, že Eduard Snowden získal v Rusku politický azyl, což pravděpodobně přineslo mnoho zajímavých informací o aktivitách amerických služeb a logicky to vyvolává protiopatření. Navíc u bezprostředně u ruských hranic eskaluje ukrajinská krize, v které se USA a EU aktivně angažují, což situaci pochopitelně dále vyostřuje a v jistých aspektech odůvodňuje obranné kroky ruské vlády.

Zdroj zprávy je zde a tady.

Články na podobné téma:Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=13576