Palmserver.cz

Velké mobilní spiknutí?
Publikováno: Středa, 25.06. 2014 - 07:00:00
Téma: Krátké zprávy


Kaspersky Lab objevil šmírovací malware typu Galileo na iOS a Androidu, který údajně sleduje převážně politiky, novináře, známé obhájce lidských práv, různé aktivisty a jiné nepohodlné osoby. Vypadá to děsivě, protože tato záležitost má globální rozměr a týká se i České republiky.

Říká se tomu Spyware pro vymáhání práva a v současné době se ví o třech nadnárodních systémech, které jsou určeny vládám a jejich institucím pro sběr informací o vybraných osobách. Dnešní zpráva se týká aplikace pro dálkové ovládání systému RCS, kterou vyvíjí a dodává italská firma HackingTeam. Systém má obrovskou globální síť serverů (326!), přičemž jeden z nich je podle všeho i na území České republiky...

Zpráva ukazuje části kódu trojanu, které jsou určeny pro Android, iOS, starý Windows Mobile a BlackBerry. Tento spyware dokáže sledovat a na své servery předávat naprosto všechny důvěrné informace, které vznikají při běžném používání mobilu. Jedná se zejména o kontrolu veškerého provozu přes Wi-Fi, GPS, GPRS, nahrávání hlasu, přístup k E-mailu, SMS, MMS, k navštíveným adresám URL, k historii volání, k poznámkám, kalendáři, k SIM kartě, k mikrofonu, k záběrům kamery a mnoha dalších, a to včetně sledování komunikace přes WhatsApp, Skype, Viber a tak podobně. Tyto trojany nachází různé antispywarové systémy, které jim také dávají různá jména, jako například Morcut, Korablin, Mekir, Criag, infector a tak podobně. Mobily se pravděpodobně infikují přes napadené PC, ale vyloučeny nejsou ani jiné cesty.

Analýza Kaspersky Lab je velmi podrobná a dokumentovaná částmi kódu, takže je vyloučena nějaká "konspirační teorie"!

Zdroj zprávy je zde a obsahuje všechny zjištěné podrobnosti.

Články na podobné téma:Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=13546