Palmserver.cz

Microsoft šifruje Outlook a OneDrive
Publikováno: Středa, 02.07. 2014 - 07:00:00
Téma: Názory a polemiky


Pololegální praktiky NSA a vysoce pravděpodobně obdobná činnost i jiných bezpečnostních služeb různých států nutí seriózní provozovatele e-mailových služeb chránit soukromí uživatelů. Microsoft například zvolil cestu velmi výkonného šifrování a snaží se zajistit i zvýšenou právní ochranu integrity svých služeb.

Vedení a právníci Microsoftu se snaží prosadit, aby vláda USA změnila legislativu a znemožnila tak bezpečnostním složkám masivní sběr dat z Internetu. Situace se vyhrotila po kauze zběhlého agenta Eduarda Snowdena a odposlechů, které provádí NSA. Microsoft se dostal do sporu s vládními orgány, když odmítl soudní příkaz vydat data uživatelů uložená na serverech mimo USA (konkrétně v Irsku). Datová centra v zahraničí, která obsahují data občanů jiných států by měla být vyjmuta z působnosti amerických bezpečnostních služeb, což se pochopitelně nelíbí vládním úředníkům. Zřejmě se chystá velká právní bitva, která může změnit poměry na Internetu. Bohužel se zdá, že situace se již naprosto vymkla kontrole a řada států nyní požaduje aby celková správa Internetu, jejíž větší část byla dosud zajišťována USA (zcela logicky, protože Internet vznikl v USA), byla přenesena jinam a více diverzifikována mezi další demokratické státy.

Průšvih s NSA začíná mít značné negativní hospodářské následky pro americké firmy. Již jsme psali o tom, jak Německo odmítlo prodloužení významné smlouvy s americkým mobilním operátorem Verizon. V dubnu tohoto roku se objevila zpráva, že Čínská vláda zakázala Windows 8 na všech vládních počítačích a nyní podobný osud čeká i kancelářského balíku Microsoft Office! Jen Microsoft tak utrpí obrovské ztráty a fakticky ztratí bonitní miliardový trh. A to samozřejmě není ani zdaleka konec. Není těžké si představit další podobné kroky, které postihnou i další společnosti, jako je Apple, Google a další firmy.

Ty mají své majitele, zaměstnance a akcionáře a všichni chtějí práci a prosperitu, která je nyní ve stavu přímého ohrožení. Nejhorší na celé situaci je, že i tradiční spojenci USA jsou nanejvýš pobouření a chtějí zásadní změnu a záruky. Tato situace se sotva dá nazvat jinak, než jako totální ztráta důvěry a ještě bude mít další nepříjemné následky, a to bohužel může dopadnout i na koncové uživatele, protože některá opatření si vyžádají gigantické náklady, které nelze sanovat jinak než z daní občanů a firem.

To je ovšem politicko-hospodářská linie. Pak je tady další oblast, která je ryze technická a která by měla nejen bezpečnostním službám všech států (!) zabránit masivním odposlechům dat a vlamování se do soukromé komunikace. Tady Microsoft jedná poměrně rázně a zvolil silné šifrování odchozích i příchozích e-mailů na Outlook.com a šifrování cloudového úložiště OneDrive.

Pan Matt Thomlinson viceprezident Microsoftu pro oblast Computing Security potvrdil, že Outlook.com je nyní chráněn Transport Layer Security (TLS) a Perfect Forward Secrecy (PFS). OneDrive pak získal ochranu Perfect Forward Secrecy (PFS). Šifrování odchozích e-mailů ovšem vyžaduje i podporu TLS druhé strany, což Microsoft vyřešil vzájemnou spoluprací s významnými poskytovateli e-mailových služeb. Mimo jiné se jedná o Deutsche Telekom, Yandex, Mail.Ru a další. Podobným způsobem se Microsoft snaží zabezpečit i své další komunikační služby, což se týká Azure, Skype a Office 365.

V Redmondu Microsoft otevřel Microsoft Transparency Center, kde si zástupci vlád jiných zemí mohou ověřit, že služby Microsoftu nemají žádná "zadní vrátka" pro bezpečnostní služby a policejní orgány. Další podobné centrum chce Microsoft otevřít v Bruselu.

Z těchto informací lze odvodit mimořádný zájem Microsoftu a značné vynaložení energie a finančních prostředků na zvýšení bezpečnosti a ochrany soukromí zákazníků a uživatelů a samozřejmě i na posílení důvěry, která je v tomto byznysu naprosto klíčová.

Zdroj zprávy je zde.

Články na podobné téma:Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=13574